Candidate experience
16 czerwca, 2018

Jak pozbyć się 3 największych bolączek rekruterów?

Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rekrutować szybciej, umów darmową prezentację.

Praca rekrutera wielu wydawać się może przysłowiową bułką z masłem – ot, spotykają się z ludźmi, rozmawiają z nimi – i jeszcze im za to płacą! W rzeczywistości to rola niejako handlowca, gdzie również występuje presja czasu, wyników i przede wszystkim: jakości. Jakie są największe problemy w codziennej pracy rekrutera i jak można sobie z nimi radzić?

1. Kandydaci nieprzychodzący na rozmowy

To prawdziwa plaga i udręka. Kandydaci spóźniają się lub w ogóle nie przychodzą na umówione rozmowy, nie informując o tym wcześniej. Oczywiście w wielu przypadkach nie da się tego uniknąć, jeśli to strach przed spotkaniem (nieracjonalny, bo przecież, pomimo całego stresu, jaki przynosi ze sobą rozmowa kwalifikacyjna, to przede wszystkim szansa na nową, ciekawą pracę) lub po prostu brak kultury osobistej u kandydata i brak szacunku do czasu i pracy rekrutera.

Są jednak przypadki, gdy nie jest to zła wola kandydata. Często Twoi kandydaci już gdzieś pracują, więc spotkanie się wymaga od nich zwolnienia się z pracy oraz nierzadko to wyścig z czasem. Może się tak zdarzyć, że kandydat chce dotrzeć na spotkanie, ale:

  • przypadek losowy powoduje, że się spóźni – ale nie posiada bezpośredniego kontaktu do rekrutera, z którym jest umówiony;
  • ma problem z dotarciem do miejsca rozmowy kwalifikacyjnej;
  • adres miejsca rozmowy ma na mailu i nie ma go przy sobie.

WSKAZÓWKI:

Podczas rozmowy z kandydatem, podając adres, wyjaśnij dokładnie jak dotrzeć do biura, np. podaj numer piętra, lub powołaj się na jakiś charakterystyczny punkt obok siedziby firmy. W ten sposób nawet jeśli się pogubi, przywoła w pamięci Twoją podpowiedź

Umieść dokładny adres miejsca w mailu z zaproszeniem na spotkanie oraz nie zapomnij dodać w nim bezpośredniego kontaktu do siebie, aby kandydat mógł Cię poinformować, jeśli będzie miał kłopot z dotarciem na spotkanie.

Wykorzystaj SMS-a, jaką szybką formę kontaktu, której treść kandydat na pewno będzie miał przy sobie. Umieść w nim adres i kontakt do siebie:

2. Mała ilość zgłoszeń

Otwierasz proces, szukasz kandydatów, zatrudniasz, zamykasz proces. I tak w kółko. A gdyby tak mieć własną bazę kandydatów? Tych, którzy brali już udział w innych rekrutacjach lub natrafiłeś na nich w codziennej pracy? Własna baza kandydatów to doskonałe rozwiązanie, które pomaga oszczędzać czas i pieniądze, ale przede wszystkim dostarcza Ci wartościowych kandydatów, których możesz przypisać do nowo otwieranych rekrutacji.

Wykorzystaj potęgę social media. To nie tylko przestrzeń, w której możesz podzielić się fotkami z ostatnich wakacji, ale doskonałe źródło kontaktów i aplikacji!

Jeśli portale z ofertami pracy nie spełniają wystarczająco swojej roli, udostępnij ogłoszenie np. na LinkedInie, Facebooku czy Twitterze. Nie zapominaj, żeby postując w ten sposób ogłoszenia, nie robić tego „na oślep”, ale starannie dobrać grupę, w której je publikujesz.

Mając własną bazę kandydatów, możesz skorzystać z funkcji Proponowani. To kandydaci, którzy nie zgłosili się do danego procesu rekrutacyjnego, ale doskonale do niego pasują. Tworząc rekrutację, możesz wybrać słowa kluczowe określające idealnego kandydata, a Traffit przeszuka Twoją bazę i wskaże Ci tych, którzy do niej pasują – wraz z ich procentowym dopasowaniem do tego procesu:

3. Monitorowanie i analiza działań

Jak zmierzyć aktywność i skuteczność rekrutera? Głowi się nad tym każdy menadżer działu HR i team leader zespołu rekrutacyjnego. Ilość zatrudnionych przez niego pracowników to nie jedyna liczba, która o tym świadczy. Równie ważne są ilości dodawanych do wspólnej bazy kandydaci, ilość dodawanych notatek czy kontaktów z klientem, dla którego rekrutuje:

Również źródła kandydatów w bazie, a w przypadku aplikacji przez formularz – informacja o stronie, z której aplikował – to bezcenne źródło wiedzy o najlepiej konwertujących źródłach. W jakie źródła warto inwestować, a które można pominąć w przyszłorocznym budżecie? Nie musisz się głowić, bo na to pytanie odpowiadają gotowe raporty:

Nie zapominajmy o analizie samego procesu. Przyczyny odrzuceń, konwersja między etapami czy ich czas trwania – te wszystkie parametry wpływają na ostateczną ocenę skuteczności procesu rekrutacyjnego. Zamiast spędzać długi wieczór z Excelem tworząc skomplikowane zestawienia i wykresy, wygeneruj raport jednym kliknięciem. A resztę wieczoru spędź na zbieraniu sił na pełen wrażeń dzień w pracy!

Nowy Rok właśnie się zaczyna, być może to dobry moment, żeby zdecydować się na pewne zmiany i nowinki w swojej pracy, aby ją sobie ułatwić i uniknąć najpopularniejszych bolączek? 😉

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Wypróbuj TRAFFIT za darmo, przez 14 dni
Zobacz, czy system Ci odpowiada. Pracuj na naszych przykładowych danych lub zaimportuj własne.

W TRAFFIT chętnie dzielimy się wiedzą na tematy HR, wprowadzamy trendy oraz ulepszamy HR.

Chcesz przyspieszyć swoje rekrutacje?
Dowiedz się, jak możemy rozwiązać twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.