Candidate experience
23 grudnia, 2016

6 pomysłów na lepszą komunikację z kandydatami

Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rekrutować szybciej, umów darmową prezentację.

Chcesz utrzymać proces rekrutacyjny w ryzach i mieć pewność, że każdy kandydat otrzyma wszystkie informacje w odpowiednim momencie? Oto 6-punktowa checklista, która powinna Ci w tym pomóc:

1. Stwórz realistyczny opis pracy.

Zanim opublikujesz swoje ogłoszenia i komunikaty o rozpoczęciu rekrutacji, upewnij się, że Twoja oferta brzmi szczerze i realistycznie. Sprawdź czy jasno określiłeś wymagane umiejętności, doświadczenie oraz czy nie zaniżyłeś obowiązków, jakie będzie miała osoba pracująca na danym stanowisku.

Dla przykładu: jeśli rekrutujesz na stanowisko specjalisty, którego obowiązkiem będzie obsługa klienta, to nie dopisuj do jego obowiązków sprzedaży i zarządzania zespołem. Pozwoli Ci to uniknąć kosztownej porażki, której efektem będzie zatrudnienie niewłaściwej osoby, która po kilku miesiącach znajdzie lepiej dopasowaną do swoich możliwości pracę.

Jak to zastosować w praktyce? Gdy przygotujesz opis stanowiska i wymogi rekrutacyjne, poproś kilku znajomych o ich przeczytanie i opisanie Ci kogo szukasz. Jeśli ich interpretacja będzie inna od tego, co chciałeś przekazać, to najlepszym rozwiązaniem będzie poprawienie ww. treści.

2. Potwierdź otrzymanie każdej aplikacji.

Z perspektywy kandydata to jeden z najważniejszych momentów w całym procesie rekrutacji. Chce mieć pewność, że przesłane informacje do Ciebie dotarły. Wiemy, że odpisanie każdej osobie wymagałoby dużej ilości pracy, ale w Trafficie możesz ustawić odpowiedni autoresponder. Co w nim zawrzeć? Potwierdzenie, że aplikacja dotarła oraz informacje o następnych etapach rekrutacji. Dobrą pomysłem jest umieszczenie w wiadomości linku do Twojej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz postów na blogu, w których wyjaśniasz najbardziej nurtujące aspekty procesu rekrutacji.

3. Stwórz proces rekrutacji i przedstaw go kandydatom.

Każdy kandydat chce być dobrze poinformowany. Chce wiedzieć jak wygląda proces rekrutacji, kiedy odbywają się jego poszczególne etapy oraz znać osobę, z którą będzie miał kontakt. Już na samym początku możesz wdrożyć kandydata w proces, przedstawić swój zespół, pokazać referencje oraz opowiedzieć w jaki sposób będą weryfikowane umiejętności kandydata.

Jak to zastosować w praktyce? Przygotuj deck z procesem rekrutacji, w którym zawrzesz najważniejsze informacje. To może zająć chwilę, ale zdecydowanie zaoszczędzi Ci sporo czasu, który musiałbyś poświęcić na odpisywanie na indywidualne pytania każdego z kandydatów.

4. Komunikuj się w odpowiednich terminach.

Warto abyś nie poprzestał na tym, że poinformowałeś kandydata o wszystkim w autoresponderze. Możesz ustawić kolejne automatyczne wiadomości, w których przypomnisz o terminie rozmowy. Bardzo ważne jest aby feedback do kandydata wychodził bez zbędnych opóźnień. Jeśli zdecydujesz, że kandydat nie spełnia Twoich wymagań lub że powinien coś poprawić, to daj mu o tym znać.

Jak to zastosować w praktyce? W Traffit niemal cała komunikacja może odbywać się automatycznie. Wszystkie informacje od całego zespołu gromadzone są w profilu kandydata, przez co możesz się z nimi szybko zapoznać oraz przesłać kandydatowi feedback. Przygotuj automatyczne wiadomości o otrzymaniu aplikacji, o zaproszeniu na rozmowę, o przejściu do kolejnego etapu oraz o pozytywnym zakończeniu procesu. Na bieżąco informuj kandydatów, którzy odpadli, dlaczego tak się stało

5. Rozwijaj swoje talenty komunikacyjne.

Komunikuj się regularnie z kandydatami biorącymi udział w Twoich rekrutacjach oraz z tymi, których masz w swojej bazie „na zaś”. To zwiększy skuteczność Twojej pracy i zamieni część kandydatów w żywą reklamę Twojej osoby. Być może pewnego dnia zbudujesz z nimi taką relację, że będziesz mógł wysłać do nich opis miejsca pracy z pytaniem, czy mogliby Ci kogoś polecić? Pamiętaj, że niestandardowe działanie prowadzi do niestandardowych rezultatów.

Jak to zastosować w praktyce? Zacznij od comiesięcznego newslettera, w którym opowiesz co się wydarzyło w Twojej firmie, jakie procesy zrealizowaliście i z jakim efektem. Możesz też zawrzeć informacje o nowych rekrutacjach oraz linki do Twoich publikacji.

6. Stwórz kandydatowi optymalne środowisko.

Stwarzaj jak najwięcej możliwości do tego, aby kandydat mógł dać Ci feedback. Informacje zwrotne od kandydatów pozwolą Ci rozwijać się szybciej oraz lepiej spełniać ich oczekiwania.

Jak to zastosować w praktyce? Możesz zacząć od przygotowania anonimowej ankiety, w której zapytasz kandydata o jego doświadczenia ze współpracy z Tobą. Postaraj się aby ograniczyć się do 7-10 pytań. Jeśli będziesz mieć dobre wyniki, to możesz się nimi pochwalić w newsletterze!

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Wypróbuj TRAFFIT za darmo, przez 14 dni
Zobacz, czy system Ci odpowiada. Pracuj na naszych przykładowych danych lub zaimportuj własne.

W TRAFFIT chętnie dzielimy się wiedzą na tematy HR, wprowadzamy trendy oraz ulepszamy HR.

Chcesz przyspieszyć swoje rekrutacje?
Dowiedz się, jak możemy rozwiązać twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.