Employer branding
26 listopada, 2016

Jak dbać o wizerunek rekrutera i pracodawcy?

Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rekrutować szybciej, umów darmową prezentację.

W poprzednim poście mówiliśmy o tym, że budowanie własnej bazy kandydatów pomaga zmniejszyć koszty prowadzonych rekrutacji oraz budować wizerunek rekrutera i pracodawcy. Dziś skupimy się na employer brandingu. Pokażemy w jaki sposób budować wizerunek pracodawcy online i offline, oraz jak te działania przekładają się na pozyskiwanie kandydatów.

Czym jest employer branding?

Jak większość z Was zapewne doskonale wie, employer branding to systematyczne działania prowadzące do wzrostu rozpoznawalności i atrakcyjności marki pracodawcy. Aby zrozumieć jakie to działania, należy porozmawiać z kandydatami będącymi w kręgu naszych zainteresowań. Znajomość oczekiwań potencjalnych pracowników względem przyszłego pracodawcy pozwala tak zaprojektować proces budowania rozpoznawalności, aby pokazać w nim, że spełniamy wszystkie te oczekiwania. Budowanie świadomości marki pracodawcy jest zatem kluczowym działaniem każdego rekrutera i właściciela firmy. Tylko spełnianie potrzeb kandydatów gwarantuje, że zainteresują się oni naszą ofertą pracy.

W jaki sposób kandydaci wybierają pracodawców?

Już dawno skończyły się czasy, w których to pracodawca wybierał pracownika. Powiedzmy to głośno: pracownicy częściej zmieniają pracę z powodu złej atmosfery i braku szans na dalszy rozwój, niż ze względów finansowych. Oprócz atmosfery chcą również móc pochwalić się marką pracodawcy przed swoimi znajomymi, bo to dla jakiej firmy pracują mocno wpływa na ich status społeczny. Pracownicy chcą pracować dla marek, z którymi mogą się utożsamiać. Utożsamianie odbywa się najczęściej na poziomie wartości i misji. Dlatego kluczem do zbudowania silnej marki pracodawcy jest stworzenie więzi emocjonalnej między pracodawcą a pracownikami. Tammy Erickson, ekspert ds. zasobów ludzkich, powiedział kiedyś, że „wartości wyróżniające firmę to cechy, które przyprawiają najlepszych jej pracowników o gęsią skórkę”. Istnieje szereg działań, które pomagają wyróżnić się na tle innych pracodawców bez potrzeby inwestowania w designerskie wnętrza oraz proponowania najwyższego wynagrodzenia na rynku.

W jaki sposób przekonać pracowników?

Istnieje szereg sposobów budowania marki, jednak w naszej ocenie najlepsze są takie, które nie generują wysokich kosztów. Jednym z najlepszych sposobów jest utrzymywanie poprawnej komunikacji z kandydatami oraz pracownikami na każdym etapie. Nadal spotykamy rekruterów oraz pracodawców, którzy są przekonani o tym, że wystarczy napisać do kandydata, że odezwą się za 2 tygodnie. Kto w dzisiejszych czasach będzie czuł się usatysfakcjonowany taką odpowiedzią? To podejście skazane na porażkę. Nawet gdyby kandydat był gotowy poczekać, to w tym czasie z dużym prawdopodobieństwem skontaktują się z nim inne firmy, które przekonają go do siebie.

Warto również, abyś był szczery z kandydatami na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. Jeśli z jakiegoś powodu musisz odrzucić kandydata z rekrutacji, to powiedz mu dlaczego. Prawdopodobnie będziesz pierwszą osobą, która to zrobi. Dzięki temu zyskasz szacunek. A dając konstruktywny feedback dajesz mu szansę na dokonanie zmian i zwiększasz jego szansę na powodzenie w następnych rekrutacjach.

Jak budować markę pracodawcy/rekrutera w offline?

Odwiedzaj targi i spotkania branżowe, rozmawiaj z ludźmi. To jeden z najlepszych sposobów budowania rozpoznawalności wśród potencjalnych pracowników. Możesz zbudować osobistą relację z potencjalnymi kandydatami i wygrać tym samym z innymi rekruterami. Podczas rozmowy mocno koncentruj się na potrzebach rozmówcy, tak aby poczuł, że chcesz zrozumieć jego wymagania. Gdy zadzwonisz z propozycją pracy, będzie pamiętał, że uważnie słuchałeś, gdy do Ciebie mówił. Podejdzie do Twojej propozycji dużo bardziej entuzjastycznie.

Organizuj akcje na uczelniach, aby pozyskać młode talenty. Rzeczywistość procesu budowania rozpoznawalności jest taka, że im więcej zaoferujesz potencjalnym kandydatom, tym lepiej zapiszesz się w ich pamięci. Jeśli rozumiesz, jak ważnym jest łowienie talentów już na starcie, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne może okazać się oferowanie atrakcyjnych staży oraz praktyk. To wygrana dla obu stron, ponieważ zarówno Ty, jak i potencjalny kandydat możecie sprawdzić, czy do siebie pasujecie.

Zobacz jak w działaniach employer brandingowych pomoże Tobie też TRAFFIT:

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Wypróbuj TRAFFIT za darmo, przez 14 dni
Zobacz, czy system Ci odpowiada. Pracuj na naszych przykładowych danych lub zaimportuj własne.

W TRAFFIT chętnie dzielimy się wiedzą na tematy HR, wprowadzamy trendy oraz ulepszamy HR.

Chcesz przyspieszyć swoje rekrutacje?
Dowiedz się, jak możemy rozwiązać twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.