Popularne Rekrutacja

Jak skutecznie współpracować z agencją rekrutacyjną?

Nie wszystkie firmy mają własny dział HR. Z kolei te, które taki dział mają, nie zawsze chcą samodzielnie zajmować się rekrutacjami. Powody, dla których tak się dzieje, są różne, za to dobre rozwiązanie jest jedno: powierzenie rekrutacji agencji rekrutacyjnej.

W tym artykule opowiemy, jakie płyną z tego korzyści oraz jak sprawić, by współpraca z agencją była sprawna i skuteczna.

Korzyści ze współpracy z agencją

Oto najważniejsze korzyści, jakie przynosi współpraca z agencją rekrutacyjną:

1.    Oszczędność czasu – i frustracji

Agencja rekrutacyjna bardzo precyzyjnie zbada Twoje potrzeby w zakresie nowego stanowiska oraz wymagań stawianych kandydatom, dzięki czemu pomoże Ci określić, kogo dokładnie szukasz na dane stanowisko. Ta wiedza pozwoli odsiać przypadkowych czy egzotycznych aplikantów i szybciej odnaleźć tych, którzy do danej pracy idealnie się nadają. Pozwoli Ci to także uniknąć nieporozumień z kandydatami co do ich oczekiwań oraz frustracji wynikającej z przedłużających się, bezowocnych poszukiwań.

2.    Oszczędność pieniędzy

To może się wydawać sprzeczne z intuicją, bo przecież współpraca z agencją rekrutacyjną kosztuje. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę sprawność ich działania (zob. punkt 3), to okaże się, że i tak będziesz „do przodu”. Otóż sprawna rekrutacja oszczędzi Ci strat wynikających z przestoju w pracy związanego z brakiem pracownika. Poza tym zlecenie rekrutacji „na zewnątrz” zwolni Twoje zasoby do innych działań, co także będzie miało wymierne znaczenie finansowe dla Twojej firmy.

3.    Większa skuteczność

W przeciwieństwie do np. firmy produkcyjnej, która zorganizowana jest wokół procesu technologicznego, agencja rekrutacyjna zajmuje się wyłącznie poszukiwaniem pracowników. Wokół tego skupione są wszystkie jej procesy biznesowe, przez co jest w stanie wyszukiwać, przesiewać oraz aranżować interview idealnych kandydatów na dane stanowiska bardzo sprawnie i wydajnie. To trochę jak z pieczywem: możesz kupić je w sieciowym dyskoncie, ale to od doświadczonego piekarza będzie o wiele lepsze.

4.    Większe zasięgi

Agencja rekrutacyjna dysponuje bardzo dużym talent poolem oraz rozbudowaną siecią kontaktów, także zagranicznych. Dzięki temu jest w stanie o wiele głębiej spenetrować rynek w poszukiwaniu kandydata. Weźmie przy tym pod uwagę zarówno osoby aktywnie poszukujące pracy, jak i te, które jej nie szukają, ale mogą dać się skusić ciekawej ofercie.

5.    Duża elastyczność

Agencje rekrutacyjne mają dostęp do elastycznych pracowników oraz duże doświadczenie we współpracy z nimi. Jeśli potrzebujesz pracownika na część etatu, na zastępstwo albo zlecenie, z agencją znajdziesz go szybciej, niż gdybyś miał(a) szukać samodzielnie.

Co więcej, agencja może także posłużyć jako pośrednik w zatrudnieniu, który bierze na siebie całe ryzyko związane z prawem pracy, prawem podatkowym itd. Czyli Ty wynajmujesz pracownika, ale faktycznie zatrudnia go agencja, dbając o całą tę czasochłonną resztę.

O czym pamiętać nawiązując współpracę z agencją rekrutacyjną?

Rozpoczynając współpracę z agencją, pamiętaj o tych czterech prostych zasadach:

1.    Wybierz agencję z doświadczeniem w Twojej branży

Każda branża ma własną specyfikę i własne realia. Rekrutowanie do firmy z branży finansowej wygląda trochę inaczej, niż poszukiwanie pracownika do firmy IT. Wybierz więc agencję, która potrafi poruszać się w Twoim sektorze i regularnie znajduje dla niego pracowników. Taka agencja lepiej zrozumie Twój biznes, Twoje potrzeby oraz wymagania, które stawiasz kandydatom.

Pamiętaj też, że z dobrą agencją warto związać się na dłużej, bowiem każde kolejne zrealizowane zlecenie da jej lepsze zrozumienie potrzeb Twojej firmy. A to będzie się przekładać na jeszcze lepsze rezultaty współpracy, czyli na szybsze zatrudnianie najodpowiedniejszych kandydatów.

2.    Przygotuj porządny brief

Aby działać skutecznie i znaleźć Twojego wymarzonego pracownika, agencja rekrutacyjna potrzebuje kluczowych informacji o Twojej firmie i jej otoczeniu biznesowym. Inaczej mówiąc, musi poznać i zrozumieć kontekst, w którym działasz. Toteż im więcej precyzyjnych informacji zbierzesz w briefie, tym lepiej.

Pamiętaj jednak, że nie piszesz powieści. Twój brief powinien być konkretny, zwięzły i łatwy w przyswojeniu.

3.    Przygotuj listę oczekiwań wobec kandydatów

Przygotuj listę oczekiwań wobec idealnego kandydata – wypisz w punktach jakie ma mieć wykształcenie, doświadczenie, dodatkowe umiejętności oraz cechy charakteru. Niektóre z nich oznacz gwiazdką, abyś wiedział(a), z czego ewentualnie możesz zrezygnować.

Przygotuj się jednak na to, że agencja będzie musiała urealnić Twoje oczekiwania tak, by odpowiadały aktualnej sytuacji na rynku pracy w Twojej branży.

4.    Otwórz się na komunikację

To brzmi jak banał, ale nie każdy o tym pamięta. Regularny kontakt z agencją, „gra w otwarte karty”, dbałość o merytoryczne przygotowanie i obustronny feedback – to wszystko pozwoli Wam na nawiązanie i budowę partnerskich relacji. Tylko w takiej atmosferze możesz być pewien/pewna skuteczności działań zlecanych zewnętrznym rekruterom.

Zamiast podsumowania

Agencje rekrutacyjne nie są rozwiązaniem dla każdego biznesu, nie zaspokoją też wszystkich Twoich HR-owych potrzeb. Ale mogą zdjąć z Ciebie ciężar żmudnych poszukiwań i preselekcji – pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujesz.

A jeśli pracujesz w agencji rekrutacyjnej, zachęcamy Cię do stworzenia darmowego konta próbnego Traffit – zobacz na własne oczy jak nasza platforma ułatwia rekruterom pracę 

 

 

 

You Might Also Like

Over 5,000 successful recruiters in 15 countries use Traffit. Now it’s your turn to join them. Get started for free