Hot Rekrutacja Wskazówki

Jak zamykać procesy rekrutacyjne szybciej korzystając z własnej bazy kandydatów?

A gdyby tak każdy nowy projekt rekrutacyjny zaczynać od środka, a nie od początku? Realizować go 2 razy szybciej, z taką samą a nawet wyższą efektywnością? Równocześnie ograniczając (czasem nawet do zera) budżet na pozyskanie aplikacji? Brzmi jak projekt-marzenie dla każdego rekrutera? A tak może wyglądać każda rekrutacja, jeśli budujemy i dbamy o własną bazę kandydatów.

Filtr: Rekrutacje w bazie kandydatów

Zamiast tworzyć nowy projekt, pisać ogłoszenie, generować formularz aplikacyjny i postować go na niezliczonej ilości portali aby zdobyć aplikacje, wymagające potem przejrzenia i oceny – można po prostu zebrać wymagania i zanurzyć się w czeluściach swojego talent poola. W Trafficie służy do tego wyszukiwarka i szereg filtrów, ale szczególnie pomocny może być w tym wypadku filtr systemowy Rekrutacje:

Korzystanie z obecnej bazy kandydatów

Filtr “Rekrutacje” wygląda na skomplikowany? Już wyjaśniamy. Załóżmy, że masz włączony moduł CRM – tym samym każdy projekt w systemie jest przypisany do Klienta, dla którego był prowadzony. Jeśli masz wielu klientów o podobnym profilu dla których już prowadziłeś procesy rekrutacyjne, możesz łatwo wyfiltrować kandydatów, którzy zostali dotychczas przez nich odrzuceni. Zaczynając więc projekt dla nowego klienta o podobnym profilu, możesz przejrzeć najpierw aplikacje, które już kiedyś otrzymałeś. Zaznaczając “Aktualny” masz pewność, że wykluczysz kandydatów którzy byli na tym etapie, ale np. zostali później przywróceni do procesu:

Analogiczne procesy rekrutacyjne

Jeśli zakładasz nowy projekt rekrutacyjny i jest on bardzo podobny jeśli chodzi o wymagania lub oczekiwania do projektu lub projektów które już prowadziłeś, możesz zacząć od przejrzenia listy aplikacji, które w ramach nich zgromadziłeś. Co więcej, możesz łatwo wylistować tych, którzy dotarli do któregoś z kolejnych etapów – czyli pozytywnie przeszli preselekcję. Nie tracisz więc czasu na ponowne zapoznanie się z aplikacjami, tylko od razu masz gotową swoją “short listę”:

W tym konkretnym przypadku prowadzę proces na stanowisko Opiekun klienta, znalazłam więc podobne (zamknięte już) rekrutacje na stanowiska Customer Success Specialist i Doradcę klienta, a następnie zawęziłam wyniki tylko do tych kandydatów, którzy w tych 2 projektach dotarli co najmniej do etapu “Spotkanie w biurze”.

Szybka rekrutacja

Trafia Ci się szybka rekrutacja, ale idealny kandydat nie jest dostępny “od ręki”, tylko ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Zdarza się. Jesteś zmuszony odrzucić go, mimo że doskonale pasuje do tego projektu. Jeśli dbasz o jakość swojej bazy kandydatów, każdy odrzucony lub rezygnujący kandydat ma przypisaną w systemie przyczynę takiej a nie innej decyzji. Dzięki temu możesz potem łatwo wyszukać kandydatów którzy nie zostali zatrudnieni z konkretnej przyczyny:

 

Jeśli trafia mi się podobny projekt, ale termin na znalezienie pracownika na to stanowisko jest dłuższy – voila! Masz już idealnego kandydata!

W filtrze “Rekrutacje” można zastosować wiele kombinacji, albo połączyć jego wyniki z innymi filtrami czy wyszukiwarką po słowach kluczowych – wszystko w zależności od potrzeb. Czy udało nam się przekonać Cię do tego, aby budować i dbać o własną bazę kandydatów? Jeśli jeszcze nie, to obserwuj kolejne nasze wpisy 😉

 

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

You Might Also Like

Over 5,000 successful recruiters in 15 countries use Traffit. Now it’s your turn to join them. Get started for free