Employer branding Rekrutacja

Jak odrzucić kandydata i pozostawić dobre wrażenie?

Praca rekrutera umożliwia kontakt z ludźmi, wspieranie talentów i karier, i daje sporo satysfakcji, kiedy wiesz, że to dzięki Tobie ktoś właśnie dostał wymarzoną pracę. Ale jest też druga strona medalu – moment, w którym musisz powiedzieć kandydatowi “Nie, nie chcemy żebyś dla nas pracował”. W dodatku robiąc to tak, by nie zniechęcić go do Twojej firmy. Jak więc odmawiać z klasą?

Szanuj kandydata i jego czas.

Niezależnie od tego, czy kandydat przechodzi do następnego etapu, czy nie – informacja zwrotna to konieczność. Ba! Są i tacy, którzy chcą, by był wymagany prawnie, o czym pisaliśmy tutaj. Jeśli odrzucasz kandydata już na samym początku, daj mu feedback od razu i nie czekaj na zakończenie procesu zbierania CV-ek. Czas to pieniądz, a czekając na informację zwrotną od Twój kandydat może odrzucać lub przekładać kolejne etapy rekrutacji w innych firmach. Nie trzymaj go w zawieszeniu tygodniami i poinformuj go niezwłocznie o zmianie jego statusu.

W Traffit możesz w łatwy sposób informować kandydatów o odrzuceniu, wybierając ich z listy i wysyłając do nich maila. Dzięki Traffitowi każda wiadomość zostanie wysłana oddzielnie i będzie spersonalizowana:

Odrzucanie kandydata

Co więcej, nie musisz robić tego ręcznie. Możesz ustawić automatyczne powiadomienia, które będę wysyłane do kandydatów każdorazowo po oznaczeniu ich statusem Odrzucenie.

Odrzucenie automatyczne powiadomienia

Oczywiście wiadomości pozostaną spersonalizowane i będą zawierały dane rekrutacji, w której odrzuceni kandydaci brali udział.

Podawaj przyczynę odrzucenia.

Większość kandydatów chce znać przyczynę odrzucenia w procesie rekrutacyjnym – bywa, że chodzi o ciekawość, ale w większości przypadków merytoryczny feedback motywuje ich do pracy nad sobą i unikania błędów w przyszłości. Obecnie rekruterzy podają taką informację tylko na wyraźne życzenie kandydata, ale to się powoli zmienia.

zrzut_ekranu

Dodawanie notatki w momencie odrzuceniu kandydata pozwoli Ci nie tylko dać mu później konkretny feedback, ale również dokładnie przeanalizować najczęściej występujące przyczyny odrzucenia. Jeśli częstą przyczyną odrzuceń kandydatów jest np. złe dopasowanie umiejętności kandydata do stanowiska, to warto rozważyć przebudowanie ogłoszeń lub formularzy aplikacyjnych.

Dla kandydata otrzymanie informacji o przyczynie odrzucenia to ważny sygnał, że firma zapoznała się dokładnie z jego aplikacją i przeanalizowała jego kandydaturę na dane stanowisko.

 

Pozostań z kandydatem w kontakcie.

To, że nie udało mu się przejść do kolejnych etapów nie musi wcale oznaczać, że nie będzie zainteresowany innym stanowiskiem lub nie będzie chciał aplikować ponownie w przyszłości. Co zrobić, by kandydat nie zraził się po odrzuceniu aplikacji i miał pozytywne wrażenia z kontaktu z Twoją firmą?

  • Podziękuj mu za udział w procesie i poinformuj go, że jego CV pozostaje w Twojej bazie na wypadek przyszłych rekrutacji,
  • Podaj kontakt bezpośrednio do rekrutera, aby mógł zgłosić się do niego z pytaniami (np. o powód odrzucenia) i ewentualnymi uwagami,
  • Pamiętaj o nim przy kolejnych rekrutacjach i sam go o nich informuj. Dzięki temu będzie wiedział, że o nim pamiętasz! Dodatkowo, będziesz zwiększał swoją pulę kandydatów przy kolejnych rekrutacjach.

Jak możesz to zrobić za pomocą Traffita? Oprócz standardowego przeszukiwania kandydatów możesz wygenerować listę osób, które brały udział w określonej rekrutacji i dotarły do wybranego etapu, np. do rozmowy telefonicznej z rekruterem.

Szukanie odrzuconych kandydatów

Po wygenerowaniu listy możesz zaznaczyć kandydatów i “hurtowo” przesłać do nich maila typu: “Dzień dobry! Brałeś udział w rekrutacji xyz. Być może zainteresuje Cię nasza nowa oferta pracy: … “. Kandydat,który otrzyma taką wiadomość, na pewno będzie bardziej skłonny aplikować, pomimo odrzucenia we wcześniejszym procesie.

Nie pozwól na to, by niepowodzenie kandydata w rekrutacji zniechęciło go do ponownego aplikowania czy do Twojej firmy! Skoro kandydat już raz do Ciebie zaaplikował, oznacza to że jesteś dla niego atrakcyjnym przyszłym pracodawcą – niech nie zmienia w tej kwestii zdania 😉

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

You Might Also Like

Over 5,000 successful recruiters in 15 countries use Traffit. Now it’s your turn to join them. Get started for free