Candidate experience

Jak odrzucić kandydata i pozostawić dobre wrażenie?

3 Mins read

Praca rekrutera umożliwia kontakt z ludźmi, wspieranie talentów i karier, i daje sporo satysfakcji, kiedy wiesz, że to dzięki Tobie ktoś właśnie dostał wymarzoną pracę. Ale jest też druga strona medalu – odrzucenie kandydata, czyli moment, w którym musisz mu powiedzieć “Nie, nie chcemy żebyś dla nas pracował”. W dodatku robiąc to tak, by nie zniechęcić go do Twojej firmy. Jak więc odmawiać z klasą?

Szanuj kandydata i jego czas

Niezależnie od tego, czy kandydat przechodzi do następnego etapu, czy nie – informacja zwrotna to konieczność. Ba! Są i tacy, którzy chcą, by feedback był wymagany prawnie, o czym pisaliśmy na naszym blogu. Jeśli odrzucasz kandydata już na samym początku, daj mu feedback od razu i nie czekaj na zakończenie procesu zbierania CV. Czas to pieniądz, a czekając na informację zwrotną od Ciebie Twój kandydat może odrzucać lub przekładać kolejne etapy rekrutacji w innych firmach. Nie trzymaj go w zawieszeniu tygodniami i poinformuj go niezwłocznie o zmianie jego statusu w Twoim procesie rekrutacyjnym. Dobra komunikacja z kandydatami poprawia ich doświadczenie z Twoją marką (candidate experience) i tym samym działa na korzyść employer brandingu.

candidate experience

W systemie Traffit możesz w łatwy sposób informować kandydatów o odrzuceniu. Wystarczy, że wybierzesz danych kandydatów z listy i wyślesz do nich maila. Dzięki Traffitowi każda wiadomość zostanie wysłana oddzielnie i będzie spersonalizowana:

Odrzucanie kandydata - wiadomość

Co więcej, nie musisz robić tego ręcznie. Możesz ustawić automatyczne powiadomienia, które będą wysyłane do kandydatów każdorazowo po oznaczeniu ich statusem Odrzucenie. 

Odrzucenie automatyczne powiadomienia

Oczywiście wiadomości pozostaną spersonalizowane i będą zawierały dane rekrutacji, w której odrzuceni kandydaci brali udział. Możesz w pełni dostosować treść i moment wysłania wiadomości, a także nadawcę. Dzięki temu Twoja komunikacja z odrzuconymi kandydatami pozostanie spersonalizowana, a będziesz mógł poświęcić mniej czasu na jej prowadzenie.

Zawsze podawaj przyczynę odrzucenia kandydata

Większość kandydatów chce znać przyczynę odrzucenia w procesie rekrutacyjnym – bywa, że chodzi o ciekawość, ale w większości przypadków merytoryczny feedback motywuje ich do pracy nad sobą i unikania błędów w przyszłości. Dodatkowo, odrzucony kandydat dzięki odpowiedniej informacji zwrotnej może lepiej zrozumieć niepowodzenie w danej rekrutacji i docenić poświęcony na feedback czas. Obecnie rekruterzy podają taką informację tylko na wyraźne życzenie kandydata, ale to się powoli zmienia.

odrzucenie kandydata

Dodawanie notatki w momencie odrzuceniu kandydata pozwoli Ci nie tylko dać mu później konkretny feedback, ale również dokładnie przeanalizować najczęściej występujące przyczyny odrzucenia. Jeśli częstą przyczyną odrzuceń kandydatów jest np. złe dopasowanie umiejętności kandydata do stanowiska, to warto rozważyć przebudowanie ogłoszeń lub formularzy aplikacyjnych.

Dla kandydata otrzymanie informacji o przyczynie odrzucenia to ważny sygnał, że firma zapoznała się dokładnie z jego aplikacją i przeanalizowała jego kandydaturę na dane stanowisko.

Pozostań z odrzuconym kandydatem w kontakcie

To, że nie udało mu się przejść do kolejnych etapów nie musi wcale oznaczać, że nie będzie zainteresowany innym stanowiskiem lub nie będzie chciał aplikować ponownie w przyszłości. Co zrobić, by kandydat nie zraził się po odrzuceniu aplikacji i miał pozytywne wrażenia z kontaktu z Twoją firmą?

  • Podziękuj mu za udział w procesie i poinformuj go, że jego CV pozostaje w Twojej bazie na wypadek przyszłych rekrutacji,
  • Podaj kontakt bezpośrednio do rekrutera, aby mógł zgłosić się do niego z pytaniami (np. o powód odrzucenia) i ewentualnymi uwagami,
  • Pamiętaj o nim przy kolejnych rekrutacjach i sam go o nich informuj. Dzięki temu będzie wiedział, że o nim pamiętasz! Dodatkowo, będziesz zwiększać swoją pulę kandydatów przy kolejnych rekrutacjach.

Jak możesz to zrobić za pomocą Traffita? Oprócz standardowego przeszukiwania kandydatów możesz wygenerować listę osób, które brały udział w określonej rekrutacji i dotarły do wybranego etapu, np. do rozmowy telefonicznej z rekruterem.

Szukanie odrzuconych kandydatów

Po wygenerowaniu listy możesz zaznaczyć kandydatów i “hurtowo” przesłać do nich maila typu: “Dzień dobry! Brałeś udział w rekrutacji xyz. Być może zainteresuje Cię nasza nowa oferta pracy: … “. Kandydat, który otrzyma taką wiadomość, na pewno będzie bardziej skłonny aplikować, pomimo odrzucenia we wcześniejszym procesie.

Odrzucenie kandydata nie musi przekreślać candidate experience

Nie pozwól, by niepowodzenie kandydata w rekrutacji zniechęciło go do ponownego aplikowania do Twojej firmy! Skoro kandydat już raz do Ciebie zaaplikował, oznacza to że jesteś dla niego atrakcyjnym potencjalnym pracodawcą – niech nie zmienia w tej kwestii zdania 😉 Dzięki dbałości o każdy etap procesu rekrutacji możesz aktywnie poprawiać candidate experience i przyciągać najlepsze talenty! Nie chcemy żebyś to wyzwanie podejmował sam – nasz ATS (z ang. applicant tracking system) pomoże Ci zautomatyzować część zadań i skupić się na ludziach.

Chcesz zapytać o Traffit? Śmiało! Czekamy na Ciebie na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu 🙂

Related posts
Candidate experience

STARTER PACK dla rekruterów IT

1 Mins read
Rekrutujesz w branży IT? Szukasz inspiracji i pomocnych materiałów? TRAFFIT przychodzi z pomocą! Zebraliśmy porządną dawkę praktycznej wiedzy w zwięzłym e-booku. Możesz…
Candidate experience

5 funkcji ATS, które skutecznie wspierają candidate experience

4 Mins read
Systemy śledzenia kandydatów (ang. applicant tracking system, ATS) zapewniają szereg opcji znacząco usprawniających pracę rekruterów i poprawiających współpracę z menedżerami ds. rekrutacji….
Candidate experience

Czym jest ATS, czyli system śledzenia kandydata?

5 Mins read
Czym jest ATS, czyli system śledzenia kandydata? Chociaż 99% przedsiębiorstw z listy Fortune 500 korzysta z systemów śledzenia kandydata (ang. applicant tracking…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *