Hot Popularne Rekrutacja

Zdalnie i efektywnie – czy taka rekrutacja jest możliwa?

Czy praca zdalna jest efektywna? Czy rekrutacja prowadzona zdalnie może przynosić takie same efekty, jak ta prowadzona w biurze? Abstrahując od samych spotkań z kandydatami, które  odbywają się wtedy online – dużo zależy od samego pracownika. Od jego umiejętności skupienia i samodyscypliny, odpowiednich warunków. No i przede wszystkim od narzędzi! W Traffit staramy się, aby nasze narzędzie optymalizował pracę rekrutera niezależnie od tego, czy pracuje z biura, czy z domu.

PROSTE I BEZPIECZNE UDOSTĘPNIANIE DANYCH KANDYDATÓW

Kiedy pracujesz w biurze, możesz spotkać się bezpośrednio z przedstawicielem działu, do którego rekrutujesz lub klientem, aby wspólnie ocenić aplikacje które spłynęły i zrobić short listę kandydatów, których przesuniesz na następny etap. Kiedy zespół jest rozproszony, możesz skorzystać z opcji udostępniania profilu do oceny użytkownikom-gościom. Gościem może być dowolna osoba, której utworzysz konto gościa (wystarczy jej imię, nazwisko i adres e-mail):

Jeśli chcesz mieć pewność, że użytkownik-gość nie przekaże dalej linka prowadzącego do profilu kandydata, możesz też włączyć na jego koncie weryfikację SMS. Będzie to skutkowało tym, że użytkownik-gość będzie mógł podejrzeć udostępniony profil kandydata dopiero po wpisaniu 4-cyfrowego kodu PIN otrzymanego SMS-em.

Przy udostępnianiu kandydatów gościom możesz zdecydować, jakie pliki udostępniasz oraz które dane kandydata (np. imię i nazwisko, dostępność, oczekiwania finansowe) mają być widoczne dla użytkownika-gościa:

Użytkownik-gość może podejrzeć plik, dodać notatkę oraz swoją ocenę (like/dislike), a rekruter zostanie o tej akcji poinformowany powiadomieniem w systemie.

PRACA Z ZESPOŁEM

Często nad jednym procesem pracuje wielu rekruterów, ważny jest więc płynny przepływ informacji. Pomaga to usprawnić tagowanie innych użytkowników systemu w notatkach. Kiedy przeglądamy profil kandydata i chcemy aby ocenił go ktoś z zespołu, wystarczy w notatce dodać znak “@”, a następnie z rozwijanej listy wybrać innego użytkownika systemu. Użytkownik, który zostanie w ten sposób oznaczony, zostanie powiadomiony o tym w systemie:

Dzięki temu cała komunikacja dotycząca kandydata zostaje w jednym miejscu, rekruter nie musi też wysyłać profili drogą mailową ani na firmowym czacie.

ŻÓŁTE KARTECZKI

Wszechobecne “post-ity”, prawdziwy zbawiciel w biurowej rzeczywistości. Dzięki nim nigdy o niczym nie zapominamy. Tylko co z tego, jeśli my zostajemy w domu… a one zostają w biurze? Jak mieć je zawsze przy sobie? Z pomocą przychodzą “TODO-ki”, czyli post-ity online. W systemie można tworzy zarówno ogólne przypomnienia, ale również te związane z konkretnymi rekrutacjami i kandydatami. Dzięki temu każdy proces ma swoją listę TODO:

Praca zdalna jest znacznie łatwiejsza, jeśli wesprzesz się też innymi rozwiązaniami które znamy i polecamy, takimi jak:

  • do prowadzenia rozmów rekrutacyjnych – Skype, Zoom, Google Hangout
  • do dzielenia się zadaniami z zespołem – Trello, Jira
  • do utrzymywania kontaktu z zespołem – Slack

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

You Might Also Like

Over 5,000 successful recruiters in 15 countries use Traffit. Now it’s your turn to join them. Get started for free