Pozyskiwanie talentów

Rola Hiring Managera w procesie rekrutacyjnym

3 Mins read

Rekruterom zarówno określenie Hiring Manager, jak i zakres jego obowiązków powinny być doskonale znane. Także Hiring Manager powinien rozumieć, na czym polega jego rola. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak się dzieje, przez co na linii rekruter–Hiring Manager dochodzi czasem do napięć i nieporozumień. W tym artykule wyjaśniamy więc, kim jest, a kim nie jest Hiring Manager i jakie są jego obowiązki w procesie rekrutacyjnym.

Kim jest Hiring Manager?

Najogólniej mówiąc Hiring Manager – którego dla ułatwienia będziemy tu określać skrótem HM – odpowiada za zatrudnienie pracownika w ramach istniejącego w firmie wakatu. HM nie musi jednak – i najczęściej nie jest – HR-owcem. Zazwyczaj jest to osoba nadzorująca pracę działu, do którego szuka pracownika, a więc jest to przyszły przełożony poszukiwanej osoby.

HM nie odpowiada za sam proces HR-owy, co oznacza, że sourcing kandydatów, wywiad telefoniczny, umawianie spotkań itd. nie należy do jego kompetencji. Jednak to on – lub ona – jest w całym procesie osobą kluczową i to od jego lub jej działań zależy powodzenie, czyli zatrudnienie najodpowiedniejszego kandydata na dane stanowisko.

Za co odpowiada Hiring Manager?

Przyjrzyjmy się zatem, co dokładnie należy do zadań HM-a:

  • Ustala i zgłasza zapotrzebowanie na nowego pracownika – może to dotyczyć zarówno sytuacji, w której zwalnia się miejsce z powodu odejścia pracownika, jak i sytuacji, w której tworzy się zupełnie nowe stanowisko.
  • Omawia powyższe z osobami podejmującymi kluczowe decyzje finansowe w firmie (np. prezesem, dyrektorem operacyjnym) i uzyskuje formalną zgodę na rozpoczęcie rekrutacji.
  • Tworzy precyzyjny opis stanowiska, na bazie którego to opisu dział HR przygotuje treść ogłoszenia. Ten punkt jest kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia – wymagania powinny być realistyczne i adekwatne do zakresu obowiązków, a jedne i drugie powinny być opisane możliwie jak najdokładniej.
  • Wyznacza oczekiwania i kryteria dotyczące samego procesu rekrutacyjnego dla działu HR, w tym przede wszystkim rozmowy rekrutacyjnej – jej charakteru, długości, liczby etapów, ewentualnych testów i dodatkowych zadań dla kandydatów itd.
  • Niezależnie od standardowych działań działu HR rozsyła informację o poszukiwaniach pracownika zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji, zachęcając do polecania osób spełniających kryteria zawarte w ogłoszeniu.
  • Uczestniczy w rozmowach rekrutacyjnych, dokonuje oceny kompetencji i doświadczenia kandydata, ale także – co równie istotne – tego, czy będzie on (lub ona) pasować do pozostałych członków zespołu oraz czy odnajdzie się w kulturze organizacyjnej firmy.
  • Sprawdza referencje kandydata, jeśli są wymagane.
  • Wybiera najlepszego kandydata, składa mu ofertę zatrudnienia w imieniu firmy i negocjuje jego warunki, w tym warunki finansowe.
  • Buduje relację z nowym pracownikiem na etapie od przyjęcia propozycji pracy do faktycznego jej rozpoczęcia.

Jak więc ułożyć sobie współpracę z Hiring Managerem?

Aby uniknąć wspomnianych we wstępie tego artykułu nieporozumień, warto wspólnie z HM-em odnieść się do powyższej listy i upewnić, że obie strony rozumieją podział obowiązków. Ważne jest również, by HM od początku miał realistyczne oczekiwania oraz świadomość tego, jak duży i jak dobry jest talent pool, którym dysponuje firma, a także ile czasu może zająć znalezienie kandydata na dane stanowisko (tutaj można sięgnąć do wewnętrznych statystyk).

Warto też przedyskutować oczekiwania stawiane idealnemu kandydatowi, bo może się okazać, że HM ma nierealistyczne wyobrażenia co do jego kompetencji i doświadczenia.

Należy także uwrażliwić HM-a, że występuje w imieniu całej firmy, stając się jej „interfejsem” w kontakcie z kandydatem. Ważne jest zatem, aby miał świadomość, że jego profesjonalizm może mieć kluczowe znaczenie dla przyjęcia przez wyłonionego kandydata propozycji pracy.

Podsumowanie

Hiring Manager i rekruter grają do tej samej bramki i wzajemnie się uzupełniają, ale to rola HM jest kluczowa w procesie rekrutacyjnym. Dlatego też warto mu to uświadomić i pomóc dobrze się do tego przygotować. Wówczas zatrudnienie idealnego kandydata będzie o wiele łatwiejsze.

 

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo: