Nowości w TRAFFIT

Jak stworzyć “talent pool” i wyławiać najlepszych?

3 Mins read

Talent pool to pojęcie używane przez HR-owców w odniesieniu do grupy ludzi o szczególnych, pożądanych przez nas umiejętnościach. Może dotyczyć zarówno grupy osób poza firmą, wśród której poszukujesz idealnego kandydata na wybrane stanowisko, lub też grupy osób wewnątrz firmy, z której możesz typować wyróżniające się jednostki w ramach rekrutacji wewnętrznych, np. na wyższe stanowiska. W dosłownym tłumaczeniu to “basen talentów”, my wolimy jednak używać określenia “pula talentów”.

 

Jak stworzyć swój „talent pool” i wyławiać z niego prawdziwe skarby?

Każdy rekruter, a szczególnie taki z wieloletnim doświadczeniem, ma swoją bazę potencjalnych kandydatów. Nawet najlepsza baza wymaga jednak stałego dopływu nowych rekordów, aby nie umrzeć śmiercią naturalną. Jak więc w prosty sposób możesz zadbać o to, by Twoja pula talentów stale się powiększała?

 

Formularze

Zamiast umieszczać na stronie z ogłoszeniami informację: “Jesteś zainteresowany tą ofertą? Prześlij nam maila na adres xyz@traffit.com”, dodaj przy każdym z nich odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Poza utrzymaniem porządku w bazie (każdy kandydat pojawi się w niej od razu przypisany do właściwej rekrutacji), unikniesz sytuacji, w której kandydat stwierdzi, że może to zrobić później i zapomni. Mając przed sobą gotowy, prosty formularz na pewno zrobi to od razu!

screen-ogloszenie

 

Zakładka Kariera

Nieważne, czy w danym momencie posiadasz aktywne oferty pracy, czy nie. Na swojej podstronie Kariera zawsze miej informację: “Chcesz dla nas pracować? Zostaw nam swoje CV”. W ten sposób budujesz bazę bardzo konkretnych kandydatów, bo tych aktywnie poszukujących pracy i zainteresowanych Twoja firmą.

 

E-maile

Siła poleceń sprawia, że otrzymujesz wiele e-maili z CV-kami? Kandydaci wolą przesyłać Ci dokumenty aplikacyjne bezpośrednio, zamiast korzystać z serwisów ogłoszeniowych z pracą? Świetnie! Jeśli e-mail zawiera CV, a w nim wymaganą zgodę na przetwarzanie danych osobowych, to Traffit sam utworzy nadawcy profil kandydata i załączy do niego przesłane dokumenty aplikacyjne.

Jak to się dzieje? Magia! 🙂

gbkh3cj

Jeśli nawet nadesłany e-mail nie spełnia tych wymogów, to możesz bardzo prosto dodać nadawcę do bazy kandydatów:

Mail od potencjalnego kandydata, którego możesz dodać do bazy korzystając z opcji "Utwórz" w prawym górnym rogu

Mail od potencjalnego kandydata, którego możesz dodać do bazy korzystając z opcji “Utwórz” w prawym górnym rogu

 

LinkedIn

Biznesowe portale społecznościowe, takie jak LinkedIn czy GoldenLine, to doskonałe źródło kandydatów i wiedzy o kandydatach – ich doświadczeniu, umiejętnościach, zainteresowaniach i referencjach. Nie prowadzisz akurat żadnej rekrutacji do działu handlowego, ale na portalu Linkedn trafiasz na profil wymarzonego przedstawiciela handlowego dla Twojej firmy lub Twojego klienta? Nic nie szkodzi – dodaj go do bazy, aby nie umknął Twojej pamięci. Kiedy handlowiec będzie potrzebny, bez problemu odnajdziesz profil owego kandydata. Informacje o wtyczce do LinkedIna znajdziesz tutaj.

 

linkedin

Wcześniejsze rekrutacje i polecenia

Nawet jeśli nie masz ich w swojej poczcie tylko np. w pliku .xls albo dostajesz polecenia lub dokumenty aplikacyjne innym kanałem niż wymienione, to pamiętaj by stale – nawet ręcznie – dodawać nowe rekordy i uzupełniać swoją bazę.

Traffit pozwala dodawać do bazy kandydatów ze wszystkich wymienionych źródeł! Jeśli więc jeszcze jej nie posiadasz, to pomyśl o ilu świetnych kandydatach mogłeś już zapomnieć? Jeśli zaś masz już swoją bazę kandydatów, to pamiętaj aby:

  1. stale dodawać do niej rekordy,
  2. aktualizować dane i statusy kandydatów,
  3. uzupełniać tagi, aby później móc łatwiej dotrzeć do wybranego kandydata.

Baza kandydatów, o którą dbasz, odwdzięczy Ci się z nawiązką w przyszłości!

Talent pool, chociaż już w nieco innym wydaniu, będzie tematem kolejnego wpisu na naszym blogu. Sygnały od zaprzyjaźnionych rekruterów zainspirowały nas do stworzenia nowej funkcji, do której to określenie doskonale pasuje. Więcej informacji wkrótce!

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *