Pozyskiwanie talentów
11 kwietnia, 2023

Talent pool – dlaczego go potrzebujesz?

Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rekrutować szybciej, umów darmową prezentację.

Talent pool, czyli pula talentów, to baza osób z umiejętnościami potencjalnie potrzebnymi Twojej firmie w przyszłości. Zaliczysz tam też dotychczasowych pracowników, jednak w kontekście rekrutacji skupimy się na kandydatach zewnętrznych.

W tekście przeczytasz o:

Co Ci daje pula talentów?

Oszczędność czasu

Sprawdź, ile czasu poświęcasz na sourcing przy każdej rekrutacji. Jeśli dodasz interesujące osoby do talent poola, oszczędzasz czas na przyszłość. Każdy podobny proces rekrutacyjny zaczniesz od przejrzenia swojej bazy – spore szanse, że znajdziesz tam odpowiedniego kandydata!

Lepsze relacje z kandydatami

Pula talentów zawiera także te osoby, które nie przeszły rekrutacji. Jeśli dbasz o ich candidate experience, nawet przy odrzuceniu, nawiązana relacja zaprocentuje na przyszłość. W takim wypadku nie musisz “sprzedawać” firmy od nowa – ci ludzie już chcieli pracować w Twojej organizacji.

Jakich kandydatów potrzebujesz w bazie talentów?

Twoja pula talentów w głównej mierze zależy od branży i celów biznesowych firmy. Na priorytety wpłyną też pracownicy. Jeśli rozwiną umiejętności, których potrzebujecie w perspektywie, to nie musisz ich szukać na zewnątrz firmy. Z drugiej strony, jeśli jakiś pracownik odejdzie, Twoja firma będzie musiała poszukać nowego talentu.

Umiejętności i doświadczenie

Plany na rozwój firmy wpływają wprost na to, jakich umiejętności potrzebujecie. W przypadku doświadczenia warto myśleć perspektywicznie i uzupełniać talent pool również o osoby z mniej imponującym CV. Jeśli w tym momencie jakiś junior wydaje się obiecujący, dodaj go do bazy talentów – przy następnej rekrutacji może już mieć o wiele wyższe kwalifikacje.

Języki

Jeśli poważnie myślicie o rozwoju działalności firmy na rynkach zagranicznych, rekrutacja pracowników ze znajomością wybranych języków jest naturalnym krokiem. Szczególnie w przypadku niszowych języków, jak turecki czy węgierski, możesz się zawczasu przygotować do rekrutacji – takich kandydatów na rynku jest niewielu.

Doświadczenie managerskie

Nawet jeśli w tym momencie rekrutujecie tylko specjalistów, warto zwracać uwagę na osoby z doświadczeniem w zarządzaniu zespołem.

Jak stworzyć swój talent pool?

Jeśli chcesz, bazę kandydatów możesz trzymać nawet u siebie na dysku lub w excelu, ale najłatwiej tworzyć ją w systemie rekrutacyjnym. Takie rozwiązanie wygrywa pod kątem użyteczności:

  • korzystasz z narzędzia zaprojektowanego do tego celu,
  • łatwo przeglądasz i uzupełniasz dane w bazie CV,
  • baza jest łatwa do porządkowania i przeszukiwania,
  • działasz zgodnie ze zgodami wyrażonymi przez kandydatów i RODO,
  • możesz udostępnić kandydatów hiring managerom,
  • przy każdym kandydacie zapisuje się historia kontaktu, jak wymienione wiadomości.

Talent pool w systemie rekrutacyjnym TRAFFIT

Zobacz, jak możesz pracować na bazie kandydatów.

Przeszukiwanie bazy kandydatów

Możesz przeszukać bazę w najprostszy sposób, wpisując interesującą Cię frazę. System sprawdza profil kandydata, notatki, oraz wszelkie dołączone dokumenty – np jak CV. Jeśli chcesz zawęzić wyszukiwanie, możesz skorzystać z filtrów albo wyszukiwania boolean.

Profil kandydata

Zainteresował Cię jakiś profil? Możesz od razu podejrzeć najważniejsze informacje, klikając w nazwisko osoby. Znajdziesz tam szczegółowe dane, CV, notatki oraz informacje o przeszłych aplikacjach i wysłanych wiadomościach. Sprawdzisz też, do kiedy masz zgodę na przetwarzanie danych.

Zwróć uwagę na sekcję Tagi i Talenty w profilu naszej przykładowej kandydatki. To, w jaki sposób je wykorzystasz, zależy od Ciebie. Możesz tam uwzględniać preferencje, jak praca zdalna/hybrydowa, dodatkowe umiejętności, lub poziom seniority. Jeśli spełnia wymagania hiring managera, prześlij mu profil kandydata jednym kliknięciem.

Po przejrzeniu profilu możesz szybko wrócić do bazy kandydatów, a sam profil trafi do sekcji otwartych zakładek. Dzięki temu możesz porównać kilku kandydatów, przełączając się między nimi tak samo, jak między kartami w przeglądarce.

Jak rozwijać talent pool?

W TRAFFIT masz do dyspozycji kilka sposobów na rozwijanie bazy talentów.

Przyjazne formularze aplikacyjne

Zamiast umieszczać na stronie z ogłoszeniami informację: “Interesuje Cię ta oferta? Prześlij nam maila na adres [email protected]”, dodaj przy każdym z nich odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Poza utrzymaniem porządku w talent pool (wszyscy kandydaci i kandydatki pojawią się w niej od razu przypisani do właściwej rekrutacji), unikniesz sytuacji, w której zainteresowana osoba stwierdzi, że może to zrobić później i zapomni. Mając przed sobą gotowy, prosty formularz jest większa szansa, że zrobi to od razu Skorzysta też na tym Twoja baza – otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, jak np. plik z CV.

Zakładka Kariera

Warto zbierać interesujące CV nawet wtedy, gdy nie prowadzisz rekrutacji na dane stanowisko. Na swojej podstronie Kariera zawsze wyświetlaj informację: “Chcesz dla nas pracować? Zostaw nam swoje CV”. W ten sposób budujesz bazę bardzo zaangażowanych kandydatek i kandydatów – tych aktywnie poszukujących pracy i zainteresowanych Twoją firmą. Dlatego też istotne jest, aby zakładka Kariera była rozbudowana i zawierała wszystkie istotne informacje o misji firmy, kulturze organizacji, benefitach, zespołach i innych ważnych kwestiach. Pochwal się tam! Twoja baza na tym skorzysta.

Baza CV rozwijana przez e-mail

Siła poleceń sprawia, że otrzymujesz wiele e-maili z CV? Kandydaci wolą przesyłać Ci dokumenty aplikacyjne bezpośrednio, zamiast korzystać z serwisów ogłoszeniowych z pracą? Świetnie! Jeśli e-mail zawiera CV, a w nim wymaganą zgodę na przetwarzanie danych osobowych, to TRAFFIT sam utworzy profil kandydata i załączy do niego przesłane dokumenty aplikacyjne. Jeśli natomiast nie masz już plików na poczcie, ale wciąż są gdzieś na komputerze, możesz przesłać je do TRAFFIT, który z pomocą funkcji CV Parsera założy kandydatom profil, uzupełniając je o informacje znalezione w pliku, jak np. imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, czy profil LinkedIn.

Jak to się dzieje? Magia!

Jeśli nawet nadesłany e-mail nie spełnia tych wymogów, to możesz bardzo prosto dodać nadawcę do bazy kandydatów:

Wtyczka do LinkedIn

Biznesowe portale społecznościowe, takie jak LinkedIn, czy GoldenLine, to doskonałe źródło kandydatek i kandydatów oraz wiedzy o nich – ich doświadczeniu, umiejętnościach, zainteresowaniach i preferencjach. Nie prowadzisz akurat żadnej rekrutacji do działu handlowego, ale na portalu LinkedIn trafiasz na profil wymarzonego przedstawiciela handlowego dla Twojej firmy lub Twojego klienta? Świetnie! Talent pool właśnie do tego służy. Dodaj tam daną osobę, aby nie umknęła Twojej pamięci. Kiedy handlowiec będzie potrzebny w przyszłości, bez problemu odnajdziesz profil tego kandydata. Dowiedz się, jak wykorzystać wtyczkę do LinkedIn.

Wcześniejsze rekrutacje i polecenia

Wykorzystaj dotychczas zebrane informacje i dokumenty! Jeśli kandydaci wyrazili zgodę na wykorzystanie ich CV do celów przyszłych rekrutacji, pamiętaj, by uzupełnić o nich Twoją bazę CV kandydatów. Nawet jeśli nie masz ich w swojej poczcie tylko w pliku .xls albo dostajesz polecenia lub dokumenty aplikacyjne innym kanałem, to pamiętaj by stale – nawet ręcznie – dodawać nowe rekordy. Dzięki temu Twój talent pool będzie zyskiwał na użyteczności z każdą rekrutacją!

Jak możesz organizować kandydatów w TRAFFIT?

Tagi i talenty to dwa wzajemnie uzupełniające się sposoby na porządek w talent poolu.

Tagi

Tagi służą do grupowania kandydatów pod różnymi kątami. Przykładowo, możesz zaznaczyć, jacy kandydaci chcą pracować tylko zdalnie, kto prowadzi działalność, a u kogo okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące. Do każdej osoby możesz dodać wiele tagów i dopasować je do swoich potrzeb.

Aby zachować większą przejrzystość, do określania umiejętności warto skorzystać z talentów.

Talenty

Talenty (https://traffit.com/pl/pozyskiwanie-talentow/talenty-w-traffit/) możesz wykorzystać do grupowania ludzi z podobnym zestawem umiejętności. Przykładowo, możesz stworzyć talenty związane z językami programowania lub frameworkami, które najczęściej przewijają się w Twoich wymaganiach.

Warto tutaj zejść do bardziej szczegółowego poziomu niż ”programowanie” lub “marketing” – Twoja baza będzie łatwiejsza do przeszukania. Podobnie jak z tagami, możesz przypisać kilka talentów do jednej osoby.

Zadbaj o doskonałe candidate experience i rekrutuj efektywniej z TRAFFIT

Wypróbuj za darmo przez 14 dni ( https://signin.traffit.com/signin/pl/) lub umów się na prezentację (https://traffit.com/pl/umow-rozmowe/)!

Twoja baza kandydatów może czerpać ze wszystkich wymienionych źródeł, a TRAFFIT pozwoli Ci łatwo dodawać kandydatów i trzymać porządek w bazie. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnym wartościowym kandydacie i uprościsz swój proces rekrutacji!

Wypróbuj TRAFFIT za darmo, przez 14 dni
Zobacz, czy system Ci odpowiada. Pracuj na naszych przykładowych danych lub zaimportuj własne.

W TRAFFIT chętnie dzielimy się wiedzą na tematy HR, wprowadzamy trendy oraz ulepszamy HR.

Chcesz przyspieszyć swoje rekrutacje?
Dowiedz się, jak możemy rozwiązać twoje problemy. Bez żadnych zobowiązań.