Employer branding

„Strona Kariera? Ale ja już mam!” – To super, ale co dalej?

4 Mins read

Własna strona Kariera to obecnie absolutne “must have”. Firmy inwestują horrendalne kwoty, żeby stworzyć wystrzałową stronę Kariera, jednak niestety często jest to niezaplanowane działanie. Jego celem jest stworzenie strony Kariera tylko dla samego faktu jej posiadania. Masz ją? To świetnie! Teraz, kiedy już ją masz, warto zastanowić się nad jej biznesowym zastosowaniem. Co zrobić, aby ta inwestycja się zwróciła? Jak generować na niej ruch i dlaczego warto to robić?

Oto 5 punktów, które powinieneś rozważyć:

 1. Agregatory ofert pracy

Słyszałeś o nich? To na przykład Indeed i Jooble. W dużym skrócie to portale, które agregują w jednym miejscu i tworzą zbiorczą listę ofert pracy z różnych stron “Kariera”. Zainteresowany kandydat może zapoznać się ze szczegółami ogłoszenia, a następnie skorzystać z opcji „Aplikuj na stronie z ofertę” – po kliknięciu w nią jest przekierowywany na Twoją stronę Kariera:

 

Zwykle działają w ten sposób, że automatycznie zczytują i umieszczają na liście nowe oferty z różnych stron. Dobre ATS-y pozwalają na integrację z nimi, co daje pewność, że ogłoszenia postowane na stronie Kariera trafiają natychmiast do danego agregatora wraz z pełną uporządkowaną treścią i dodatkowymi parametrami (np. lokalizacja) – takie ogłoszenia są pozycjonowane wyżej.

Umieszczenie swoich ogłoszeń w tych agregatorach jest bezpłatne, a daje dodatkowy i jakościowy ruch (sam Indeed to miesięcznie 350 milionów wizyt miesięcznie na całym świecie!).

 1. Pozyskuj ruch na własną stronę Kariera

Po co wrzucać ogłoszenie na płatne portale i tam kierować pozyskiwany ruch, jeśli możesz kierować kandydatów na swoją stronę Kariera? Skoro już jest spięta z ofertami pracy i zawiera cały pakiet informacji, który może zainteresować kandydata – to najlepsze miejsce, aby go tam kierować.

Zarówno w social media (Facebook, Linkedin), jak i w prywatnej korespondencji, kieruj kandydatów właśnie na tę stronę, zamiast na ogłoszenia na zewnętrznych portalach. Zamiast na konkretne ogłoszenie – kieruj na całą listę. Ogłoszenia możesz połączyć w kategorie, tym samym kandydat, który szuka pracy, np. w księgowości, otrzyma całą listę wakatów w tym dziale i będzie mógł zaaplikować właśnie na ten, który najbardziej mu odpowiada.

Pamiętaj, że długi czas przebywania na Twojej stronie oraz duża ilość odwiedzanych podstron wpływa pozytywnie na SEO, czyli na to, jak wysoko w wynikach wyszukiwania Google znajduje Twoją stronę 😉 

 1. Google for jobs

Słyszałeś o tym rozwiązaniu? Google for jobs działa od 2 lat w USA i istnieje spora szansa, że pojawi się również w Polsce. Jeśli tak, to poszukujący pracy będą mieli ułatwione zadanie. Google będzie szukał ofert pracy z różnych stron i pozycjonował wysoko te, które posiadają oferty skonstruowane zgodnie z ich algorytmem (np. zawierające widełki płacowe, lokalizacja miejsca pracy w pobliżu kandydata – dzięki geolokalizacji) – im bardziej szczegółowe, tym lepiej. Tym samym, jeśli Twoja strona Kariera będzie wyświetlała dobrze opisane oferty pracy, będzie możliwe wyprzedzenie w wynikach wyszukiwania największych gigantów!

 1. Aplikacje spontaniczne

Potencjalny kandydat trafia na Twoją stronę Kariera. Marzy, żeby dla Ciebie pracować. Ale nie znajduje nic dla siebie i wychodzi. W sprzedaży nazwalibyśmy to „straconym leadem”. Dlatego na swojej stronie koniecznie umieść formularz aplikacji spontanicznej, czyli formularz pozwalający na dodanie swojego CV do bazy danych kandydatów:

 

 

Taki formularz nie musi być skomplikowany, ale warto w nim zapytać o to, w jakich działach firmy kandydat chciałby pracować (np. załączając listę dostępnych w Twoich firmie działów) lub w jakich technologiach dobrze się odnajduje (pole tekstowe):

 

Oczywiście pamiętaj o tym, żeby przy okazji zebrać od niego zgody pozwalające Ci na kontakt, gdy pojawi się wolny wakat, stworzony jak gdyby z myślą o nim.

 

 1. Link do strony Kariera – dziel się nim w kontakcie z kandydatami.

 • umieść go w mailu z podziękowaniem za złożenie aplikacji oraz w wiadomości wyświetlanej kandydatowi na ekranie komputera po tym, jak zaaplikuje. Napisz, że dziękujemy za złożenie aplikacji i że zapraszamy na stronę WWW, gdzie może zapoznać się z innymi, otwartymi wakatami.
 • dziel się nim, kiedy odrzucasz kandydata. Tym samym poczuje, że nie odrzuciłeś go ogółem, tylko nie powiodło mu się w tym konkretnym procesie. „Nie udało Ci się w tym procesie, ale mamy też inne otwarte projekty, w których możesz spróbować – [link]”. Bardzo możliwe, że znajdzie tam coś, co nawet bardziej mu odpowiada:

 

 • dodaj go w stopce na swoim mailu. Codziennie wysyłamy górę maili, zarówno do potencjalnych kandydatów, jak i w innych sprawach służbowych. Taka informacja w stopce – tym bardziej jeśli prowadzimy korespondencję miło i profesjonalnie – może zachęcić do wejścia na stronę Kariera, nawet z czystej ciekawości lub z myślą „z takim kimś chciałabym pracować”.

Wdrożenie tych 5 punktów to świetny start, ale jeśli masz jakieś swoje, sprawdzone metody to podziel się nimi w komentarzu.

Pamiętaj! Strona Kariera to jedno z najważniejszych narzędzi Employer Brandingu, którego znaczenie docenia i o które dba coraz więcej firm.

To tutaj trafia kandydat, który chce dla Ciebie pracować. To tu szuka informacji o otwartych wakatach i sprawdza oferowane przez firmę warunki. I to nie tylko finansowe! Chce się dowiedzieć, gdzie, z kim i w jakiej atmosferze przyjdzie mu to robić. Zadbaj o to, żeby:

 1. była zawsze aktualna
 2. zawierała listę otwartych ofert pracy
 3. pozwalała na spontaniczne aplikacje do Twojej bazy kandydatów
 4. pokazywała zespół i miejsce pracy
 5. prezentowała oferowane benefity i inne mocne strony, dlaczego warto podjąć pracę właśnie w Twojej firmie! 🙂
Pamiętaj, że swoją zakładkę kariera możesz stworzyć w TRAFFIT za 0 zł 🙂

 

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo: