Test Automation Engineer job description

Sunteți în căutarea unui Test Automation Engineer? Profitați de template-ul nostru universal și economisiți timp!

Angajare pentru acest rol?

Recrutați o poziție de Test Automation Engineer ?

Începeți procesul de recrutare pentru poziția de Test Automation Engineer în compania dumneavoastră și vă întrebați cum ar trebui să arate anunțul? Suntem aici să vă ajutăm. Am pregătit pentru dumneavoastră un ghid rapid, care vă va ajuta să înțelegeți care sunt cerințele și responsabilitățile acestei poziții. Puteți utiliza cu încredere draftul nostru de anunț, fie în întregime, fie ca sursă de inspirație în procesul dumneavoastră de recrutare.

Ce face un Test Automation Engineer ?

Este responsabil pentru dezvoltarea și implementarea testelor automate de verificare și validare a software-ului prin scrierea de scripturi de testare, dezvoltarea mediului de testare automată și crearea de rapoarte de testare. În funcție de produsul testat, pot fi verificate diferite aspecte, cum ar fi funcționalitatea, viteză și securitatea.

Angajare pentru Test Automation Engineer?

Suntem în căutarea unui Test Automation Engineer talentat si pasionat de tehnologie, care să se alăture echipei noastre de dezvoltare software. Dacă ești o persoană motivată, orientată către detalii și îți place să te asiguri că softul este testat în mod eficient, te așteptăm în echipa noastră!

Cerințe

  • Experiență dovedită de lucru pe o poziție similară;
  • Cunoașterea mai multor tehnici de testare;
  • Cunoștințe de programare în Python;
  • Cunoștințe de utilizare a tool-urilor în procesul de testare (ex. Junit, Selenium, SoapUI, JMeter, Burp Suite, etc);
  • Abilitatea de rezolvare a problemelor întâmpinate;
  • Cunoștințe de limbă engleză (scris și vorbit).

Responsabilități

  • Proiectează și implementează testele automate;
  • Rulează testele și raportează detaliat rezultatelor obținute;
  • Pregătește și menține mediul de testare;
  • Analizează și raportează rezultatele testelor, venind cu propuneri de soluționare a problemelor identificate;
  • Scire documentația tehnică aferentă proiectului (test plans, test reports, alte documente relevante).

Beneficii

  • Oportunitatea de dezvoltare și îmbunătățire a skill-urile existente în cadrul proiectelor;
  • Posibilitatea de a colabora cu o echipă de specialiști;
  • Libertate în luarea deciziilor aferente proiectului;
  • Ocazia de a lucra cu cele mai moderne tool-uri;
  • Participarea la evenimente care facilitează integrarea în echipă;
  • Beneficii extrasalariale adaptate nevoilor tale.
Gata sa posteze oferta de munca pentru Test Automation Engineer?