Senior Front-end Developer job description

Sunteți în căutarea unui Senior Front-end Developer? Profitați de template-ul nostru universal și economisiți timp!

Angajare pentru acest rol?

Recrutați o poziție de Senior Front-end Developer ?

Începeți procesul de recrutare pentru poziția de Front-End Developer Senior în compania dumneavoastră și vă întrebați cum ar trebui să arate anunțul? Suntem aici să vă ajutăm. Am pregătit pentru dumneavoastră un ghid rapid, care vă va ajuta să înțelegeți care sunt cerințele și responsabilitățile acestei poziții. Puteți utiliza cu încredere draftul nostru de anunț, fie în întregime, fie ca sursă de inspirație în procesul dumneavoastră de recrutare.

Ce face un Senior Front-end Developer ?

Este responsabil de implementarea elementelor vizuale cu care interacționează utilizatorii pe web sau în aplicațiile utilizate. El optimizează funcționarea proiectelor pentru cel mai scurt timp posibil de încărcare sau, de exemplu, pentru reactivitate, fiind familiarizat cu construirea interfețelor și a UX-ului. De asemenea, susține și pregătește echipa pentru dezvoltarea proiectelor.

Angajare pentru Senior Front-end Developer?

Este responsabil de implementarea elementelor vizuale cu care interacționează utilizatorii pe web sau în aplicațiile utilizate. Trebuie să se asigure că aplicațiile web dezvoltate sunt de înaltă calitate, contribuind la îmbunătățirea experienței utilizatorilor dar și a performanței aplicației.

Cerințe

  • Minim 5 ani experiență pe o poziție similară
  • Experiență dovedită de lucru cu JavaScript, CSS și jQuery
  • Competențe de lucru cu librării și framework-uri precum React, Redux, RxJS, etc.
  • Cunoașterea principiilor SEO
  • Abilitatea de a testa și a face debug pe browsere
  • Înțelegerea procesului de web development (design, dezvoltare și implementare)
  • Abilități de analiză și sinteză
  • Capacitate de multitasking
  • Studii superioare în domeniul informaticii sau domenii conexe
  • Cunoștințe de limbă engleză (scris și vorbit)

Responsabilități

  • Proiectează structura și aspectul vizual al site-urilor web
  • Dezvoltă funcționalități care îmbunătățesc UX
  • Se preocupă de echilibrul dintre funcționalități și estatica site-ului web
  • Optimizează site-urile web pentru smartphone-uri
  • Proiectează și implementează modificările de programare necesare
  • Testează și documentează modificările realizate
  • Optimizează site-urile web din punct de vedere al vitezei și scalabilității
  • Cooperează cu back-end developerii și designerii
  • Oferă suport echipei, face knowledge share și code-review pentru developerii juniori

Beneficii

  • Acces la repository-ul de cunoștințe și revizuirea codului
  • Oportunitatea de dezvoltare și îmbunătățire a abilităților existente
  • Libertate în luarea deciziilor legate de proiect
  • Continuitate în proiecte / lucrul pe proiecte noi
  • Oportunitatea de a lucra cu tehnologii diverse și cele mai moderne instrumente
  • Possibilitatea de a colabora cu o echipă de specialiști
Gata sa posteze oferta de munca pentru Senior Front-end Developer?